Čo je dezinfekcia ozónom a ako funguje?

Na čo sa ozón používa?

Ozón, sa predovšetkým používa na dezinfekciu miestností. Ozón odstraňuje zápach farieb a lepidiel vzniknutých po renovácii alebo vône nového nábytku. Používa sa aj po chorobe člena domácnosti, keďže účinne ničí všetky baktérie a vírusy. Ozonizácia vzduchotechniky a klimatizácie bráni šíreniu húb, plesní a roztočov. Ozón je široko použiteľný na dezinfekciu v bytoch a rodinných domoch, skladoch, nemocniciach, chladiarenských zariadeniach, lekárskych ambulanciách, kozmetických a kaderníckych salónoch, hoteloch, strediskách fitnes, šatniach, baroch a reštauráciách, atď.

Je ozón bezpečný?

Ošetrenie ozónom je bezpečný spôsob dezinfekcie, bez použitia chemikálii a náročného umývania povrchov. Ozón je 300 až 1000 krát účinnejší ako chlór, ale nemá žiadne vedľajšie účinky. Po určitej dobe sa rozpadne na kyslík.

Čo všetko ozón odstraňuje / dezinfikuje?

Ozón odstraňuje najmä:
- baktérie, vírusy, plesne s účinnosťou 99,99%
- zápach po varení, vyprážaní a pod.
- zápach po požiaroch, cigaretovom dyme
- zápach po farbách, riedidlách, maľovaní
- zápach po domácich zvieratách
- zápach potu a pod.

Aké sú koncentrácie a možné vedľajšie účinky?

Koncentrácia pre trvalé 24 hod. pôsobenie – 0,05 ppm (o.s.h.a.)
Koncentrácia pre 8 hod. pôsobenie – 0,1 ppm (o.s.h.a.)
Koncentrácia pre krátkodobé pôsobenie – 0,3 ppm (o.s.h.a.)
Dlhodobé vystavenie vysokej koncentrácii ozónu môže spôsobiť nevoľnosť,  bolesť hlavy, pálenie očí a kašeľ, čo nás však prinúti opustiť daný priestor- Po tomto úkone symptómy ustúpia. Na rozdiel od chlóru však ozón v primeranej koncentrácii, v prípade kontaktu so živým tkanivom, ozdravuje, prekrvuje a taktiež dôkladne dezinfikuje tkanivo. Tieto javy využívajú alternatívne postupy liečenia mnohých ochorení pod spoločným  názvom OZONOTERAPIA.

Aké má ozón účinky na ľudský organizmus?

Ľudský čuch je schopný rozpoznať prítomnosť ozónu vo vzduchu už pri  veľmi nízkych koncentráciách. Bežné koncentrácie (v prírode) dosahujú  0,03 ppm, no dosahujú aj 0,1 ppm. Pri tejto úrovni je ozón schopný  udržať patogény v prijateľnej miere a pritom nie je škodlivý voči vyšším  formám života, ako sú zvieratá alebo človek.

Je vhodné použitie ozónu v miestach s vysokým výskytom detí?

Materské školy, školy a detské herne sú miesta, kde sú deti náchylnejšie  na rôzne infekcie spôsobené baktériami a vírusmi. Vírusy a baktérie môžu  byť prítomné vo vzduchu, na zariadení miestnosti a povrchu hračiek.  Účinnou metódou pri prevencii voči ochoreniu je pravidelná dezinfekcia
učební, šatní a iných miestností ozónom.

Je vhodné použiť ozón vo fitness centrách?

Žiadna iná technológia dezinfekcie nie je tak široko použiteľná na  dezinfekciu povrchov vo fitness – posilňovacie stroje, náradie a  zariadenie, šatne a pod.

Je vhodné použitie pre odstránenie húb a plesní?

Huby sú príčinou znečistenia stien a zatuchnutého pachu. Spôsobujú rad  chorôb ľudí, zvierat a rastlín. Huba je najčastejšou príčinou  nepríjemných pachov v klimatizačných systémov. Ozón ničí nielen plesne,  ale aj spóry, plesne a účinne neutralizujú pachy.

Je vhodné použitie pre odstránenie pachov prostredia?

Ozonizácia odstraňuje pachy organického a anorganického (vrátane pach cigaretového dymu) prostredia, ničia častice, ktoré nesú pachy. Ozón neskrýva nepríjemné pachy, ale odstráni. Cigaretový zápach má niekoľko  tisíc chemických zlúčenín – ozón rozbíja tieto zlúčeniny na jednoduchšie, menej škodlivé a odstraňuje ich pach.

Je vhodné použitie pre odstránenie mikróbov

Baktérie a vírusy sú príčinou mnohých chorôb a infekcií. Baktérie sú  príčinou nepríjemných zápachov v priestore. Pri kontakte s ozónom, sú  baktérie, vírusy a spóry zničené, bez nebezpečenstva.

Je vhodné použitie pre odstránenie roztočov?

Roztoče sú saprofyty, alebo organizmy, ktoré sa živia odumretou kožou  organizmov. Môžu spôsobiť astmatické záchvaty alebo alergie. Aj nízka  koncentrácia ozónu spôsobí smrť roztočov a zabraňuje ich množeniu.

Je vhodné použitie pre odstránenie peľu kvetov?

Peľ môže spôsobiť alergie, podráždenie očí, krku a nosa. Ozón zbaví kvet  nežiaducich vlastností.

Je vhodné použitie pri toxických látkach obsiahnutých v stavebných materiáloch?

Tieto zlúčeniny sú obzvlášť nebezpečné pre dlhodobé vdychovanie pár, a  niektoré z nich sú karcinogénne. Ozón odbúrava látky uhlíka v  rozpúšťadlách, laky organických lepidiel, atď – eliminuje zápach a  škodlivé účinky na ľudské a zvieracie organizmy.

Je vhodné použitie na dezinfekciu od hlodavcov a hmyzu?

Pravidelné ozónovanie zbaví priestory všetkých typov hmyzu- šváby,  pavúky a hlodavce (myši, potkany, a iné)

Je vhodné použitie na elimináciu oxidov uhlíka?

Oxid uhoľnatý je tvorený nedokonalým spaľovaním (napr. zemný plyn). Je
veľmi nebezpečný, vysoko toxický, bez zápachu. Pri kontakte s ozónom
oxiduje na menej nebezpečný.